تبلیغات
از ته دل بخندید - ویرایش لیست راست کلیک روی یک فایل
تاریخ : دوشنبه 6 آذر 1391 | 13:57 | نویسنده : علی عبدالهی
حتما تا به حال برایتان پیش آمده است كه پس از نصب یك نرم افزار خاص ، آن برنامه یا به تنهایی و یا با تعدادی زیر شاخه در لیست راست كلیك روی یك فایل ظاهر شود. برای مثال نرم افزارهایی مانند WinZip و یا انواع AntiVirus ها و ...
این نرم افزارها در لیست راست كلیك روی فایل ، برای راحتی بیشتر كار كاربران در استفاده از آن نرم افزار ، یك یا تعدادی مسیر ایجاد مینمایند. اگر شما كاربری باشید كه از این نرم افزارها زیاد استفاده میكنید ، پس از مدت كوتاهی لیست راست كلیك شما بسیار بلند بالا و طولانی خواهد شد.
این مسئله ممكن است مشكلاتی را برای كاربر به وجود آورد كه زیاد خوشایند نباشد. برخی از برنامه ها درون قسمت تنظیمات خود قسمتی را برای حذف این قابلیت گنجانده اند ، اما معمولا بسیاری از نرم افزارها فاقد چنین قابلیتی هستند.
در این مقاله میخواهم نحوه مدیریت و ویرایش این قسمت از لیست راست كلیك را به شما آموزش دهم. با این آموزش شما خواهید توانست برنامه هایی را كه نیازی به وجود آنها در لیست راست كلیك ندارید را حذف كرده و منوی راست كلیك را به دلخواه خود ویرایش نمایید.
پس با ادامه مقاله همراه باشید.

برای ویرایش لیست راست كلیك مراحل زیر را انجام دهید :

ابتدا از طریق منوی Start ابزار Run را اجرا كرده و در آن تایپ كنید Regedit و سپس Enter را بزنید تا ابزار ویرایش رجیستری ظاهر شود.
سپس كلید زیر را بیابید :
HKEY_CLASSES_ROOT\ * \shellex\ContextMenuHandlers
در زیرمجموعه كلید ContextMenuHandlers شما نام برنامه هایی را كه در لیست راست كلیك قرار دارند مشاهده خواهید نمود.
برای حذف آنها از لیست راست كلیك كافی است روی پوشه همنام با نام برنامه راست كلیك كرده و سپس با انتخاب گزینه Delete آن را حذف نمایید.
توجه : از حذف كردن پوشه هایی ( كلیدهایی ) با نامی غیر از نام برنامه مورد نظر خود جدا خودداری كنید.
اما قبل از پاك كردن كلید بهتر است یك كپی از آن تهیه نمایید تا در صورتی كه مجددا به وجود برنامه در راست كلیك نیاز پیدا كردید ، بتوانید آن را بازگردانید. برای این منظور قبل از حذف كلید مراحل زیر را انجام دهید :
روی كلید همنام با نام برنامه راست كلیك كرده و گزینه Export را انتخاب نمایید.
در یك مسیر مشخص بر روی هارد ، این كلید را با نامی مشخص ( برای مثال نام خود برنامه ) ذخیره نمایید.
به این ترتیب شما میتوانید هر وقت كه نیاز داشتید برنامه را با دابل كلیك كردن بر روی این فایل ( كه از نوع Reg میباشد ) ، به لیست راست كلیك بازگردانید.طبقه بندی: ترفند، سیستم عامل،
برچسب ها: ویرایش لیست راست کلیک روی یک فایل،